Patriotyzm w czasach dobrych
Patriotyzm w czasach dobrych
RYS. MIROSŁAW OWCZAREK
Na czym polega patriotyzm w czasach podłych, o tym Polacy wiedzą, choć niełatwo stosować się do jego przykazań w czasach opresji, terroru czy wojny. A na czym polega patriotyzm w czasach dobrych? Tu imperatywy są mniej dramatyczne i uciążliwe, ale sformułowanie ich jest trudniejsze. Co to znaczy być patriotą, gdy Polska jest niepodległa i wolna, gdy nie zagrażają jej sąsiedzi ani dalsze mocarstwa, gdy stała się częścią dobrowolnej wspólnoty państw demokratycznych, liberalnych, pokojowych i zamożnych?
Treść patriotyzmu w czasach dobrej dla Polski koniunktury, historycznie nietypowych, nie jest oczywista, tak samo jak łatwiej powiedzieć, na czym polega bycie patriotą czeczeńskim lub tybetańskim niż na przykład duńskim, australijskim lub holenderskim. Ale wartość cnoty patriotycznej pozostaje, choćby przez treść negatywną: przez określanie, co patriotyzmem nie jest. Otóż jako minimalną maksymę proponuję przyjąć zasadę, że nie jest oznaką patriotyzmu zarzucanie inaczej myślącym o historii narodu braku patriotyzmu.
Moralna tyrania
Andrzej Walicki przypominał niegdyś w eseju "Testament Dmowskiego" koncepcję konieczności "fizycznej i moralnej tyranii",...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta