Lek zdalnie sterowany
Lek zdalnie sterowany
Jak najskuteczniej wykorzystać lekarstwo mające zniszczyć guz nowotworowy? Jak uniknąć nieprzyjemnych efektów ubocznych? Problemy te starają się rozwiązać naukowcy projektujący terapie wykorzystujące leki "naprowadzane" na guzy.
Preparaty podawane chorym na nowotwory to najczęściej substancje o silnym toksycznym działaniu. Oprócz tego, że uśmiercają one komórki raka, działają także niszcząco na zdrowe tkanki w naszym organizmie. To dlatego zdarza się, że podawaniu chemioterapii towarzyszą nieprzyjemne efekty uboczne - chorym wypadają włosy lub doświadczają problemów ze strony układu pokarmowego. Efekty uboczne mogą nawet grozić powikłaniami i śmiercią. Z tego powodu konieczne jest redukowanie dawek, rozkładanie terapii w czasie, a to oczywiście zmniejsza skuteczność walki z chorobą.
Magnetyczne bakterie
Najlepiej byłoby, gdyby aktywne składniki leków można było kierować tylko tam, gdzie są potrzebne. Najnowszym pomysłem naukowców jest wykorzystywanie do tego celu... magnesów. Cząsteczki leku można związać z materiałem reagującym na pole magnetyczne i w ten sposób kierować je do guza. - To zupełnie nowy pomysł na prowadzenie leku w ciele pacjenta. Można to nazwać kierowaniem ruchem -...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta