Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pracodawca płatnikiem

03 listopada 2004 | Dobra firma | AK

WYNAGRODZENIA

Wypłata pracowniczego wynagrodzenia

Pracodawca płatnikiem

Rozliczenie podatku za pracownika na ogół nie sprawia większych trudności. Przepisy szczegółowo regulują obowiązki płatnika - jak obliczyć zaliczkę na podatek, kiedy i jaki PIT wystawić, do kiedy odprowadzić podatek. W większości firm na co dzień nie ma z tym problemów. Zdarzają się jednak sytuacje nietypowe.

Wtedy okazuje się, że przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (updof) nie dają jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jak postąpić? Świadczą o tym liczne pytania przedsiębiorców kierowane w takich właśnie sprawach do urzędów skarbowych.

JAKIE KOSZTY?

POŚLIZG W WYPŁACIE

Bywa, że firma nie płaci w terminie pensji, a później jednorazowo wypłaca wynagrodzenie za kilka miesięcy. Co w takiej sytuacji z kosztami uzyskania przychodu? Czy należy policzyć je za wszystkie miesiące, za które należne jest wynagrodzenie, czy tylko za ten, w którym zostało ono wypłacone?

Aby można było uwzględnić koszt, pracownik musi osiągnąć przychód. Przychodem z pracy są kwoty otrzymane lub postawione do dyspozycji pracownika. Powstaje on bowiem dopiero w miesiącu, w którym pracownikowi wypłacane jest wynagrodzenie. W miesiącach, za które ono przysługiwało, ale wypłacone nie zostało,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3372

Spis treści
Zamów abonament