Kryminalna mapa Polski
- Komentarz: Wielki drobny problem
Każdego dnia w Polsce popełnianych jest niemal trzy tysiące przestępstw kryminalnych. "Rzeczpospolita" dotarła do policyjnych danych o czynach popełnionych od stycznia do sierpnia. Na ich podstawie przygotowaliśmy kryminalną mapę Polski.
Sprawdziliśmy, gdzie najczęściej dochodzi do groźnych przestępstw. Wzięliśmy pod uwagę zagrożenie najcięższymi przestępstwami, takimi jak zabójstwa, gwałty i rozboje oraz najbardziej dolegliwymi - kradzieżami z włamaniem i kradzieżami samochodów.
W pierwszych ośmiu miesiącach roku w Polsce doszło do ponad 700 tysięcy przestępstw kryminalnych. To 10 tysięcy więcej niż rok temu. Choć ogólna wykrywalność w ciągu roku wzrosła (z 55 proc. do 58,5 proc.), nie widać znaczącej poprawy w łapaniu sprawców najpoważniejszych przestępstw.
Najwięcej ciężkich przestępstw popełnianych jest na Śląsku. Ten region otwiera policyjne statystyki zarówno pod względem zabójstw (91), zgwałceń (170), jak i włamań (23,5 tys.). Stolica wraz z przyległymi powiatami przoduje w rozbojach z bronią (650) i kradzieżach samochodów (ponad 7...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta