Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nowa umowa, stare i nowe problemy

03 listopada 2004 | Prawo | MJ

Podatki Po 1 stycznia rozgraniczanie roszczeń fiskusa polskiego i niemieckiego może być trudne

Nowa umowa, stare i nowe problemy

Kiedy nowa polsko-niemiecka umowa w sprawie unikania podwójnego opodatkowania każe opodatkować dochody z pracy najemnej w państwie rezydencji? A kiedy w państwie źródła? Z odpowiedzią na te pytania mogą być trudności.

Nowa polsko-niemiecka umowa w sprawie unikania podwójnego opodatkowania (dalej: nowa umowa) podpisana w Berlinie 14 maja 2003 r., a ratyfikowana ustawą z 18 grudnia 2003 r. (Dz. U. nr 16, poz. 149), będzie mieć zastosowanie najprawdopodobniej od 1 stycznia 2005 r. Zawarta w niej rozbudowana regulacja art. 15 dotyczącego opodatkowania dochodów z pracy najemnej (podobnie jak dotychczasowy art. 14 starej umowy) będzie nastręczać podatnikom wiele problemów z praktycznym stosowaniem.

Wyjątek od wyjątku

Rozgraniczenie roszczeń podatkowych fiskusa polskiego i niemieckiego na gruncie art. 15 nowej umowy można w uproszczeniu odtworzyć następująco:

  • ustęp 1 zawiera zasadę opodatkowania dochodów z pracy najemnej w państwie rezydencji, tj. w państwie, w którym osoba ma miejsce zamieszkania, i jednocześnie zawiera podstawowy wyjątek od tej zasady, jakim jest opodatkowanie dochodów w państwie wykonywania pracy - tzw. państwie źródła;

  • ...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3372

Spis treści
Zamów abonament