Młodociani w pracy
Młodociani w pracy
Nasi eksperci odpowiadali na pytania czytelników dotyczące zatrudniania osób młodocianych.
Barbara Sawicka Specjalista do spraw kształcenia zawodowego w biurze Mazowieckiej Wojewódzkiej Komendy Ochotniczych Hufców Pracy
Maciej Prószyński Dyrektor Zespołu oświaty zawodowej i problematyki społecznej Związku Rzemiosła Polskiego
JAK ZATRUDNIĆ I ZWOLNIĆ MŁODOCIANEGO
- Zatrudniłem młodocianego w celu przygotowania zawodowego na czas określony, a on już ponad miesiąc nie przychodzi do pracy. W jaki sposób mogę rozwiązać z nim umowę o pracę? Czy muszę stosować okres wypowiedzenia tak, jak dla większości przypadków rozwiązywania umów o pracę z młodocianymi?
W tym wypadku można rozwiązać umowę o pracę z młodocianym bez wypowiedzenia. Stosuje się tutaj art. 53 k.p. Warunek jest jednak taki, że nieobecność pracownika musi być usprawiedliwiona i musi trwać dłużej niż miesiąc. Będzie to rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia bez winy pracownika.
- Zatrudniłem młodocianego rok temu. Teraz firma przechodzi reorganizację i stanowiska pracy utworzonego dla niego nie będzie można dłużej utrzymywać, tym bardziej że sytuacja finansowa zakładu jest zła i niewykluczone, że dojdzie do jego upadłości bądź likwidacji. Jak w takiej sytuacji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta