Sąd powinien uzasadnić swój wyrok
Zapłata długu kupionymi wierzytelnościami
Sąd powinien uzasadnić swój wyrok
Potrącenie długów jest niedopuszczalne, jeżeli w momencie ich wykupywania nabywca wiedział, że istnieje podstawa do ogłoszenia upadłości dłużnika. Taką podstawą jest zaprzestanie płacenia długów. Sąd musi jednak wskazać w uzasadnieniu wyroku, że faktycznie nabywca o tym wiedział.
Zasadniczo wierzyciel może sprzedać osobie trzeciej swoją należność przysługującą mu wobec dłużnika bez jego zgody (np. należność za dostarczony dłużnikowi towar). Jest to tzw. przelew (cesja). Nabywca takiej wierzytelności, jeśli sam zalega wobec wspomnianego dłużnika, może spłacić swój dług kupioną wierzytelnością. Robi to w ten sposób, że przedstawia kupioną wierzytelność do potrącenia z własnym długiem. W ten sposób może zapłacić np. za wykonane roboty budowlane.
Jednak w niektórych sytuacjach dopuszczalność takich operacji jest ograniczona lub uzależniona od spełnienia pewnych warunków. Świadczy o tym wyrok Sądu Najwyższego z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta