W krainie bezprawia
W krainie bezprawia
Szłam ulicą, oglądając się za siebie. A w głowie wirowały mi obrazki z donieckiego "biespriedieła" (żargon przestępczy; bezprawie i bałagan w jednym), o którym nasłuchałam się w tamtejszym sztabie obwodowym. Zresztą, znalezienie sztabu bez znajomości dokładnego adresu byłoby chyba niemożliwe. Żadnych znaków rozpoznawczych, żadnych flag czy pomarańczowych symboli. Ludzie ze sztabu nie mówią wprost, że muszą pracować na poły w podziemiu, ale i tak jest to jasne. Dopiero na kilka dni przed drugą turą wyborów udało się wywalczyć dla sztabu obwodowego mniej więcej odpowiednie pomieszczenie. Wcześniej używano prywatnego mieszkania, a i to nie bez problemów. Mieszkańcy tamtego budynku gromadzili dossier, żeby wyrzucić "politycznych" sąsiadów. Awantury robili z byle powodu, wystarczał niedopałek pod drzwiami lokalu.
Pomarańczowe chorągiewki i wstążki, nawet jeśli trafiały do Doniecka, to nie zagrzewały miejsca. Specjalne ekipy "czyścicieli" zdzierały je, idąc niemal po śladach rozwieszających. Sztab próbował przywieźć pomarańczowe symbole z sąsiedniego Łuhańska. Ale po drodze bus został "wyczyszczony" - samochody zajechały go z obu stron, zabrano wszystko, co było w bagażniku. "Czyściciele" pracowali w całym obwodzie. Jedni specjalizowali się w uprzątaniu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta