Postawmy na specjalizację
Postawmy na specjalizację
Unijny, a więc także polski przemysł odzieżowy i tekstylny, obawia się o swoją przyszłość. Do tej pory europejski rynek chroniły kontyngenty. Teraz branża szuka sposobu na przetrwanie. Dla krajowych podmiotów dobrym rozwiązaniem może okazać się wąska specjalizacja.
Kondycja unijnego przemysłu odzieżowego i tekstylnego już teraz nie jest najlepsza. Świadczą o tym dane z ostatnich lat. Tendencja spadkowa jest widoczna od 2000 r. W pierwszym półroczu 2004 r. produkcja tekstyliów zmniejszyła się w porównaniu z podobnym okresem 2003 r. o 4,7 proc., a odzieży - o 2,5 proc.
Komu gorzej, komu lepiej
Jednak wyniki tej gałęzi przemysłu lekkiego w różnych krajach Unii są zróżnicowane. W ostatnich latach, jak wynika z analizy Polskiej Izby Odzieżowo-Tekstylnej (PIOT), produkcja tekstylna malała w Słowenii, Francji, Grecji, Hiszpanii, we Włoszech, Portugalii, w Austrii, Wielkiej Brytanii i Holandii. W kilku krajach, w tym w Belgii, na Litwie, na Węgrzech oraz w Finlandii nieco wzrosła. Najbardziej w Polsce, gdzie poprawa w branży tekstylnej następuje od 2001 r., a w pierwszym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta