Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Program praca-życie

13 grudnia 2004 | Publicystyka, Opinie | MB

NASZ GOŚĆ

Program praca-życie

Na różnych forach Unii Europejskiej coraz częściej dyskutuje się o programach równowagi: praca - życie. Z pozoru te programy mogą się wydawać nazbyt wymyślne i kosztowne, ale warto przyjrzeć się przyczynom ich tworzenia oraz ekonomicznemu uzasadnieniu. Jeszcze w latach 60. trwały dyskusje o roli czasu wolnego jako okresu regeneracji i rozrywki kompensującej wysiłek zawodowy. Był to cudowny okres początku konsumpcji europejskiego sukcesu gospodarczego, po wielkim wysiłku powojennym.

Dzisiaj jednak na czas wolny nie patrzy się wyłącznie z perspektywy homo ludens przeciwstawianemu homo faber. Jest to raczej spojrzenie pod kątem równowagi, która ma wspomóc wyższą wydajność w pracy, niezakłócaną nierozwiązanymi problemami życia osobistego i domowego. Z amerykańskich badań wynika, że jedna trzecia pracowników przenosi na teren życia codziennego kłopoty zawodowe, a te problemy (stres, brak czasu dla rodziny i dzieci, stan zdrowia) wracają do pracy w postaci mniejszej dyspozycji zawodowej pracowników. To jest właśnie problem.

Jest on bardziej zauważalny w USA i w Wielkiej Brytanii, gdzie instytucje publicznej polityki społecznej są słabsze niż w kontynentalnej Europie. Dlatego właśnie w tamtejszych firmach...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3405

Spis treści
Zamów abonament