Polacy przechodzą na euro
Polacy przechodzą na euro
Leszek Balcerowicz, prezes NBP FOT. BARTŁOMIEJ ZBOROWSKI Dolar, waluta, w której tradycyjnie Polacy trzymali oszczędności i dokonywali najpoważniejszych zakupów, schodzi w naszym kraju na drugi plan. Zrażeni załamaniem jego wartości zdecydowanie preferujemy euro.
- To głęboka zmiana psychologiczna - uważa Karel Lannoo z brukselskiego Centrum Europejskich Studiów Politycznych. - Czesi i Węgrzy od dawna za punkt odniesienia uznawali niemiecką markę, a potem euro. Proamerykańscy Polacy promowali dolara.
W ciągu nieco ponad dwóch lat amerykańska waluta straciła 1/3 swojej wartości w stosunku do euro. Jest ono wymieniane za około 1,33 USD (85 centów w szczytowym momencie słabości). Dolar jest wyjątkowo tani w stosunku do złotego. Od biur podróży przez agencje obrotu nieruchomościami ci, którzy od lat...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta