Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Niejednoznaczni bohaterowie

14 grudnia 2004 | Kultura | ŁG
źródło: Nieznane

Rozmowa z Robertem Wilsonem, pisarzem angielskim

Niejednoznaczni bohaterowie

fot. ŁUKASZ GOŁĘBIEWSKI

Rz: Pisze pan w wydanej właśnie po polsku powieści "Śmierć w Lizbonie", że w latach II wojny światowej rezerwy portugalskiego złota wzrosły siedmiokrotnie, po części za sprawą nielegalnych transportów zrabowanych drogocenności z Polski. Na ile to jest prawda?

ROBERT WILSON: Istotnie rezerwy złota wzrosły z 1,5 mld do 11 mld escudo. Salazar był doktorem ekonomii i na pewno wiedział, jak wykorzystać neutralną pozycję Portugalii podczas wojny. Głównym źródłem dochodów była sprzedaż wolframu używanego do utwardzania pancerzy czołgów. Kupowali ją po zawyżonych cenach zarówno alianci, jak i Niemcy. Co do historii złota, którą opisałem w książce, jest to jedynie hipoteza. Brakuje dokumentów z okresu rządów Salazara, kiedy to nawet pisanie pamiętników było niebezpieczne. Faktem jest jednak, że złoto zrabowane więźniom z Oświęcimia czy Treblinki było pod koniec wojny wywożone przez SS do krajów, w których można je było bezpiecznie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3406

Spis treści
Zamów abonament