Teksty trudne dla laików
Teksty trudne dla laików
Język prawa - przepisów i orzeczeń sądowych - jest powszechnie uważany za trudny, operujący skomplikowaną terminologią, zrozumiały tylko dla specjalistów.
Zakończona niedawno konferencja naukowa "Język a prawo", odbywająca się pod medialnym patronatem "Rzeczpospolitej", poszukiwała odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób tworzyć - i upowszechniać - prawo. To, że język prawniczy staje się coraz mniej zrozumiały, przynosi bowiem wiele negatywnych skutków.
Nie jest to tylko nasze zmartwienie. - Wszędzie występuje ogromna różnica między zwykłym życiem a regułami prawnymi - zauważa prof. William O'Barr z Duke University w USA.
Rozbieżne interpretacje
Niezrozumiałe akty prawne to przede wszystkim ustawy gospodarcze, np. podatkowe czy celne. Niejednokrotnie nawet po wielokrotnym przestudiowaniu przepisu nie wiadomo, o co chodzi. Można go więc rozmaicie interpretować. Stwarza to...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta