Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pełna swoboda dla niektórych

14 grudnia 2004 | Prawo | TB SJ
źródło: Nieznane

Prawo dewizowe Autonomia obrotu dewizowego w Polsce na tle regulacji unijnych

Pełna swoboda dla niektórych

Swobodę transgranicznego ruchu pieniądza wyraźnie podkreśla traktat z Maastricht zakazujący państwom członkowskim wprowadzania jakichkolwiek ograniczeń.

Po 1 maja 2004 r. nasze ustawodawstwo dewizowe znalazło się w cieniu uregulowań unijnych wynikających z traktatu z Maastricht z 1992 r. (dalej: traktat) w zakresie przepływów kapitałów (capital flows) i płatności bieżących (current payments).

Normy wspólnotowe ustanowiły pełną swobodę w przemieszczaniu środków pieniężnych zarówno między państwami unijnymi, jak i między nimi a państwami trzecimi. Swobodę transgranicznego ruchu pieniądza dobitnie podkreśla przepis traktatu zakazujący państwom członkowskim wprowadzania jakichkolwiek ograniczeń.

Są jednak trzy wyjątki dotyczące przepływów kapitałowych, potocznie zwane "rezerwatami traktatowymi":

- historyczny - dopuszcza utrzymanie przez państwa członkowskie ograniczeń istniejących 31 grudnia 1993 r. w ich ustawodawstwach w odniesieniu do państw trzecich,

- prospektywny - umożliwia wprowadzenie w przyszłości tymczasowych, do sześciu miesięcy, ograniczeń w ruchu kapitałów w odniesieniu do państw trzecich, jeśli wystąpią niekorzystne zmiany w sytuacji finansowej tych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3406

Spis treści
Zamów abonament