Najpierw uchwała, potem nabycie i umorzenie
Polemika - udziały w spółce z o.o.
Najpierw uchwała, potem nabycie i umorzenie
W DOBREJ FIRMIE z 23 listopada br. ukazała się pierwsza część artykułu o umarzaniu udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. Autor słusznie zauważył, że przepisy regulujące umorzenie udziałów nie są wystarczająco precyzyjne, wobec czego powstają trudności z ich interpretacją.
W tym kontekście nasuwa się kilka uwag, stanowiących polemikę ze stanowiskiem zaprezentowanym w tym artykule. Autor wymieniając sposoby umorzenia udziałów, wskazał umorzenie: dobrowolne, przymusowe oraz warunkowe (nazwane automatycznym). Trzeba jednak pamiętać o istnieniu czwartego jeszcze sposobu umorzenia, którym jest umorzenie udziałów własnych, przewidziane w art. 200 § 2 k.s.h.
JEST RÓŻNICA
Przedstawiając instytucję dobrowolnego umorzenia udziałów, autor napisał, że w momencie umorzenia spółka umarza udziały własne, a nie wspólnika. Sformułowanie to jest o tyle nieprecyzyjne, że powoduje zatarcie różnicy pomiędzy umorzeniem dobrowolnym a umorzeniem udziałów własnych. Otóż w przypadku umorzenia udziałów własnych spółka unicestwia udziały, które nabyła - zgodnie z art. 200 § 1 zd. 3 k.s.h. - w drodze egzekucji (przy spełnieniu dalszych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta