Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak zatrzymać komornika

14 grudnia 2004 | Dobra firma | PW

UMOWY

Co może dłużnik w trakcie postępowania egzekucyjnego

Jak zatrzymać komornika

Gdy komornik nabierze rozpędu w egzekucji, zatrzymać go jest dość trudno. Zazwyczaj najlepszym sposobem jest po prostu dobrowolne spełnienie świadczenia. Warto jednak pamiętać, że również w trakcie postępowania obie strony - wierzyciel i dłużnik mogą wpływać na tempo egzekucji i kwoty, jakie ono przyniesie.

Zarówno dłużnicy, jak i wierzyciele mają co najmniej kilka sposobów na to, by bronić się przed działaniami drugiej strony. Warto więc śledzić, co się w sprawie egzekucji dzieje, bo od tego zależy, czy i ile pieniędzy uda się komornikowi odzyskać.

JAK SZACOWAĆ MAJĄTEK

Jednym z momentów, w których warto zachować szczególną czujność, jest zajmowanie majątku dłużnika i szacowanie jego wartości. Ograniczymy się do ruchomości. Procedura szacowania wartości nieruchomości jest nieco bardziej złożona; piszemy o niej obok.

Zajmując majątek, komornik sporządza protokół zajęcia i oszacowuje wartość tego, co u dłużnika znajdzie. To, jaka suma zostanie wpisana do protokołu, jest dosyć ważne, bo od tego zależy, od jakiej ceny zacznie się licytacja.

Zgodnie z prawem cena wywołania na licytacji publicznej wynosi 3/4 ceny wywołania. Komornikowi nie wolno tej kwoty obniżyć. Dopiero jeśli pierwsza licytacja nie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3406

Spis treści
Zamów abonament