Koszt w starym czy w nowym roku?
Koszt w starym czy w nowym roku?
W którym momencie zaksięgować koszt prenumeraty na przyszły rok? Jak ująć opłaconą w styczniu fakturę za grudniowe rozmowy telefoniczne? Co z wynagrodzeniami, które przechodzą na następny miesiąc? Takie problemy muszą rozwiązać na przełomie roku podatnicy prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów.
Moment zaksięgowania wydatków zależy od wybranej przez podatnika metody ewidencjonowania kosztów. Można wpisywać wydatki w momencie ich poniesienia (metoda kasowa) lub w okresie, w którym uzyskuje się przychód związany z danym kosztem (metoda memoriałowa). Jednak zasady księgowania kosztów na przełomie roku ciągle budzą wątpliwości, a urzędy skarbowe niejednolicie podchodzą do tej kwestii.
TROCHĘ TEORII
Z art. 22 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej updof) wynika, że koszty uzyskania przychodów są potrącane tylko w tym roku, w którym zostały poniesione (zasada kasowa). Jednak od tej zasady, jednak od tej reguły są wyjątki.
Oznacza to, że mogą oni potrącać talże:
> koszty uzyskania poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy, lecz dotyczące przychodów roku podatkowego oraz
> określone co do rodzaju i kwoty koszty...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta