Spętana gospodarka
Spętana gospodarka
Komisja badająca sprawę Orlenu zagroziła układowi potężnych polityczno-biznesowych interesów i sprowokowała gwałtowną kontrofensywę. Ci, którzy dążą do urealnienia polskiej demokracji, piętnowani są przez obrońców status quo jako demokracji burzyciele. Walczący o odbudowę autorytetu państwa i jego instytucji oskarżani są o destrukcję autorytetów. Szczególnie popularne stało się pomawianie komisji o antykapitalistyczny populizm. W rzeczywistości po to, aby kapitalizm mógł w Polsce działać, należy uwolnić go z politycznych układów. Aby mógł zaistnieć wolny rynek, należy rozmontować polityczny kapitalizm.
"Dotychczasowe prace sejmowej komisji śledczej prowadzą do przekonania, że w Polsce każdy polityk jest oszustem, a każdy biznesmen złodziejem" - pisze prezes Polskiej Konfederacji Pracodawców Henryka Bochniarz ("Rz" 26.11.2004 r.). Dość zdumiewająca to konstatacja. Prace komisji, która zajmuje się patologiami polskiego życia, dotyczą bardzo szczególnej grupy biznesmenów. Ludzie w rodzaju Kuny, Żagla czy Kulczyka, którzy stają przed komisją, to pośrednicy zawdzięczający swoją fortunę układom z politykami. Są symptomem choroby polskiego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta