Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Spisujemy i wyceniamy

17 grudnia 2004 | Dobra firma | AK

Remanent w księdze podatkowej

Spisujemy i wyceniamy

remanent U RYCZAŁTOWCA

W firmach prowadzących księgę przychodów i rozchodów namiastką inwentaryzacji jest spis z natury (tzw. remanent).

Służy on nie tyle stwierdzeniu, co i w jakich ilościach znajduje się na stanie firmy, ile przede wszystkim prawidłowemu rozliczeniu podatku dochodowego. Wartość spisu z natury to pierwsza i ostatnia pozycja w każdej podatkowej księdze przychodów i rozchodów. Sporządza się go na początek i koniec każdego roku. Oczywiście nie trzeba robić dwóch spisów, bo ten sporządzony na 31 grudnia, czyli tzw. remanent końcowy, jest jednocześnie remanentem początkowym na 1 stycznia. Bez zapisów dotyczących remanentu nie można prawidłowo ustalić dochodu z działalności gospodarczej za dany rok. Wynik remanentu jest bowiem niezbędny do ustalenia dochodu podatnika - powiększa się go o wartość zakupionych w trakcie roku, a niesprzedanych towarów, które zostały wpisane jako koszt w kol. 10 księgi.

JAK SPORZĄDZIĆ

Przypomnijmy więc, jakim wymogom formalnym musi odpowiadać taki spis i jak wycenić jego składniki. Reguluje to rozporządzenie w sprawie prowadzenia księgi przychodów i rozchodów . Spis powinien być sporządzony w sposób staranny i trwały, mieć wyraźne zakończenie i być zaopatrzony w podpisy osób w nim...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3409

Spis treści
Zamów abonament