Skutecznie, choć bez togi
Skutecznie, choć bez togi
Cechą sądownictwa konsumenckiego jest jego dobrowolny charakter. Aby sprawa mogła być rozstrzygana, obie strony sporu muszą wyrazić na to zgodę.
Sądownictwo konsumenckie funkcjonuje od 1991 r. Dziś działa 16 stałych polubownych sądów konsumenckich przy wojewódzkich inspektorach Inspekcji Handlowej oraz 15 ich ośrodków zamiejscowych. Wszystkie uwzględniają regulacje zawarte w rekomendacji Komisji Europejskiej z 30 marca 1998 r. 98/257/EC o zasadach, jakimi powinny się kierować ciała zajmujące się pozasądowym rozstrzyganiem sporów konsumenckich.
Postępowanie przed sądem konsumenckim jest szybsze, prostsze i tańsze niż postępowanie przed sądem powszechnym. Większość spraw jest załatwiana w ciągu jednego, dwóch miesięcy.
Dobrowolny charakter
Sprawa może być rozstrzygana wówczas, gdy obie strony sporu wyraziły na to zgodę, podpisując zapis na sąd polubowny. Artykuł 697 kodeksu postępowania cywilnego stwierdza, że strony w granicach zdolności do samodzielnego zobowiązywania się mogą poddać pod rozstrzygnięcie sądu polubownego spory o prawa majątkowe, z wyjątkiem tych o alimenty i ze stosunku pracy. Umowa o poddanie sporu pod rozstrzygnięcie sądu polubownego powinna być sporządzona na piśmie i podpisana...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta