Gdy podnajemca oddaje rzecz w dalszy podnajem
Możliwość oddania najętej rzeczy w całości lub w części do bezpłatnego używania albo w podnajem przewiduje art. 668 § 1 kodeksu cywilnego. Najemca może to uczynić, jeżeli umowa najmu tego nie zabrania. Odwrotnie jest w przypadku najmu lokali. Tu przepis szczególny (art. 688 2 k.c.) stanowi, że bez zgody wynajmującego najemca nie może oddać lokalu lub jego części do bezpłatnego używania ani go podnająć. Nie dotyczy to tylko sytuacji, w której najemca chciałby oddać lokal do bezpłatnego używania albo w podnajem osobie, w stosunku do której jest obciążony obowiązkiem alimentacyjnym.
Zmodyfikowana umowaDo oddania rzeczy do bezpłatnego używania stosuje się przepisy o użyczeniu (art. 710 i nast. k.c.), natomiast do oddania rzeczy w podnajem stosuje się przepisy o najmie (art. 659 i nast. k.c.). Stosunek prawny podnajmu, który powstaje między najemcą (staje się on wówczas wynajmującym) a podnajemcą, nie jest zatem niczym innym niż nieco zmodyfikowaną umową najmu. Ustawodawca nazywa go podnajmem dla podkreślenia, że zawarcie tej umowy jest możliwe...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta