Pamięć Powstania '44
Z pamięcią historyczną nie jest źle. Z ostatnich badań wynika, że pamięć historyczna nie tylko nie zanika, ale - przynajmniej w odniesieniu do powstania warszawskiego - upowszechnia się.
Można było oczekiwać, iż kiedy dyskusje czy informacje na temat powstania warszawskiego stracą miano zakazanego owocu - jak było za czasów komunizmu - to spadnie również zainteresowanie tym tematem. Tymczasem obserwujemy coś zupełnie odwrotnego. Z pewnością do takich właśnie wyników badania ankietowego przyczyniły się obchody rocznicy powstania warszawskiego. Otwarcie muzeum stało się bardzo głośnym faktem medialnym. Ale te obchody miały - w odróżnieniu od obchodów wcześniejszych, bardziej kombatanckich - również element trochę happeningowy, który zmienił klimat w mieście i zmienił trochę atmosferę miasta, przynajmniej w ciągu tych 63 dni. Palący się znicz na placu Powstańców Warszawy był ilustracją tej zmiany klimatu, którą mam na myśli.
Mit inteligencjiMyślę, iż pamięć historyczna jest zachowana i, co więcej, na podstawie przedstawionych badań można wnioskować, że to, co nazywają socjologowie międzygeneracyjną transmisją wartości i wzorów, też dzieje się w bardzo dużym stopniu. Wyniki...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta