Problemy i dylematy
Rozmawiałem ostatnio z doświadczonym prezesem zarządu wielkiej polskiej firmy: trochę narzekał, że coraz częściej zdarza się, iż problemy, które musi rozwiązywać, nie mają żadnego dobrego rozwiązania. W dyskusji okazało się jednak, że tak naprawdę mówił nie o problemach decyzyjnych, ale o zupełnie odmiennej logicznie sytuacji decyzyjnej - o dylematach.
Różnica między rozwiązywaniem problemów a rozstrzyganiem dylematów jest subtelna, ale fundamentalna. Problem decyzyjny jest przypadkiem bardziej typowym i naturalnym. Mamy pewien cel (zwiększyć sprzedaż, zmniejszyć koszty, zatrudnić specjalistę, umiędzynarodowić działalność), minimum dwa warianty działania i nie jesteśmy pewni, który z nich jest lepszy. Warto zauważyć, że jeśli mamy tylko jeden wariant działania lub nie mamy wątpliwości, który wariant jest najlepszy, to...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta