Europejska przyszłość Turcji
Unia Europejska dwudziestu pięciu krajów i blisko 456 milionów obywateli jest największym i najodważniejszym w historii eksperymentem w dziedzinie wielostronnego rządzenia. Zbudowana na wojennych zgliszczach, nasza Unia jest siłą na rzecz pokoju i współpracy w świecie, w którym narasta polaryzacja, a słabnie poczucie bezpieczeństwa. Komisja Europejska podjęła najśmielszą próbę, uznając gotowość Turcji do rozpoczęcia negocjacji w sprawie członkostwa.
Niektórzy twierdzą, że UE powinna poprzestać na sukcesie, jakim było dokonane w maju przystąpienie dziesięciu nowych członków - w tym ośmiu byłych krajów komunistycznych o znacznie niższym poziomie gospodarczego rozwoju. Jednak zaprzestanie rozszerzania byłoby niewykorzystaniem okazji przez Unię, a zarazem okrutnym ciosem dla tych państw na Bałkanach i w innych regionach, dla których perspektywa członkostwa stanowi ważny bodziec do reform.
Przykład nowych postkomunistycznych państw członkowskich dowodzi, że perspektywa przystąpienia do UE pozwala krajom przezwyciężać konflikty i skraca drogę do stabilnej demokracji i gospodarki rynkowej. To, że inni pragną dołączyć do naszej wspólnoty wartości, powinno być dla nas źródłem dumy, nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta