Ofiary bezpieki
Na prośbę "Rz" IPN sprawdził archiwa. Nazwisko Dariusza Fikusa pojawia się w trzech grupach dokumentów. Występuje on w nich jako osoba, przeciwko której Służba Bezpieczeństwa zbierała materiały, prowadziła obserwację, gromadziła donosy. Był więc - w rozumieniu ustawy o IPN - osobą pokrzywdzoną.
Akta, w których pojawia się (w języku funkcjonariuszy SB: "przechodzi") Dariusz Fikus, związane są z trzema wątkami politycznych dziejów PRL: z wydarzeniami marcowymi 1968 roku, procesem "taterników" w 1969 i 1970 roku oraz z Komitetem Obrony Robotników i prześladowaniem jego członków, współpracowników i zwolenników. Za każdym razem SB rozpoczynała pracę operacyjną nie z powodu Dariusza Fikusa, lecz jego żony Magdaleny, biochemika, w latach sześćdziesiątych pracownika naukowego Uniwersytetu Warszawskiego, a od lat siedemdziesiątych - Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN.
W...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta