Arbitralna ingerencja to nie mediacja
Prawo do wolności religii oznacza, iż wspólnota może działać pokojowo, wolna od arbitralnej ingerencji państwa.
Ta historia sięga końca 1991 r., kiedy Unia Sił Demokratycznych (SDS) i Ruch na rzecz Praw i Wolności (DPS) utworzyły rząd Bułgarii. Dyrektoriat ds. Wyznań Religijnych (Dyrektoriat) 19 lutego 1992 r. unieważnił wybór Gendżewa na głównego muftiego tamtejszych muzułmanów i powołał tymczasowy organ zarządzający. Ten zaś zorganizował krajową konferencję, która odrzuciła Gendżewa jako lidera wspólnoty muzułmańskiej i uznała prawnie rywalizującą z nim grupę. Po kolejnej zmianie rządu w 1995 r. Gendżew i jego grupa wrócili.
Po wyborach w kwietniu 1997 r. SDS sformowała nowy rząd i wezwała rywalizujące ze sobą grupy muzułmanów do połączenia się. 30 września 1997 r. ich przedstawiciele podpisali porozumienie o zwołaniu konferencji zjednoczeniowej. Zdecydowano, że każda wspólnota lokalna przy meczecie wybierze po dwóch delegatów.
Gendżew i jego grupa wycofali się jednak z konferencji, ze względu m.in. na to, że merowie i członkowie DPS ingerowali w procedurę wyboru delegatów. Według Najwyższej Świętej Rady Wspólnoty Muzułmańskiej (Rada) udział Dyrektoriatu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta