Mediacja przyspieszy i usprawni
Dlatego priorytetem staje się rozwijanie i doskonalenie umiejętności mediacyjnych uczestników postępowania, zwłaszcza referendarzy i sędziów. Bez tego mediacja nie spełni pokładanych w niej nadziei.
Mediacja ma charakter akcesoryjny wobec zwykłego postępowania przed sądem administracyjnym. Wszczyna ją wniosek jednej ze stron lub sąd z urzędu. Może być przeprowadzona w trakcie postępowania sądowo-administracyjnego (dalej: postępowanie) prowadzonego w pierwszej instancji przed wojewódzkim sądem administracyjnym. Tutaj sąd nie występuje instytucjonalnie, ale jedynie przez swoich przedstawicieli: referendarza lub sędziego sprawozdawcę.
Przebieg i skutkiCele mediacji to wyjaśnienie i rozważenie okoliczności faktycznych i prawnych sprawy (art. 115 § 1 ustawy - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi; dalej: upsa). Oznacza to, że skarżący, organ administracyjny (dalej: organ) oraz sędzia (lub referendarz sądowy) wspólnie dokonują ponownej analizy sprawy, a ich zadaniem jest zidentyfikowanie i wyjaśnienie rozbieżności...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta