Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wielu nawróciło się na człowieczeństwo

02 maja 2005 | Dodatek Rzeczpospolitej | JS
źródło: Nieznane

ROZMOWA Kardynał Franciszek Macharski, metropolita krakowski Wielu nawróciło się na człowieczeństwo To, co przynosił światu, po jego śmierci obudziło się w ludziach. Bo występował zawsze w obronie człowieka, każdego Kardynał Macharski Papież wyszedł z Krakowa, ale trafił do wszystkich (c) ŁUKASZ TRZCIŃSKI Rz: Pod okno papieskie w Krakowie, w którym podczas pielgrzymek pojawiał się Jan Paweł II, przychodziło po śmierci papieża mnóstwo osób. Ksiądz kardynał godzinami trwał przed kurią wraz z tysiącami krakowian. Żal było wyjeżdżać z takiego Krakowa?

Franciszek Macharski: Na pewno. Ale był też mus: trzeba jechać do Watykanu, bo stało się to, czego ja nigdy nie chciałem. Gdy zostałem kardynałem w 1979 roku, prosiłem Boga, abym nie musiał uczestniczyć w konklawe. Ale jeśli Bóg postanowił inaczej, musiałem jechać. Przed wyjazdem dowiedziałem się, że studenci znów organizują Biały Marsz, tym razem pochód wdzięczności dla zmarłego papieża.

W przeddzień pogrzebu, na krakowskich Błoniach zebrało się ponad milion ludzi. Ksiądz kardynał wysłał do nich SMS: "Jestem z wami i przy św. Piotrze. Tu i tam Wasz"

Bo byłem przy Janie Pawłem II i Świętym Piotrze, ale myślą także koło tej wielkiej granitowej skały na krakowskich Błoniach, upamiętniającej msze odprawiane tam przez papieża. Te dni były wielkimi rekolekcjami. Wielu nawróciło się wtedy na swoje człowieczeństwo....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3523

Spis treści
Zamów abonament