Nie czynsz‚ tylko zaliczka
Każdy właściciel płaci rachunki, które pokrywają koszty: > utrzymania (także remontów) lokali stanowiących jego indywidualną własność i pełne koszty dostaw do tych lokali energii‚ wody‚ gazu itp. Mogą się z nich rozliczać bezpośrednio z dostawcami lub za pośrednictwem zarządcy bądź zarządu (wtedy powinni im za to dodatkowo zapłacić), > zarządu nieruchomością wspólną (art. 14 ustawy o własności lokali, dalej jak: ustawy). Są to wydatki na: remonty i bieżącą konserwację‚ utrzymanie porządku i wywóz nieczystości‚ oraz wynagrodzenie członków zarządu lub/i zarządcy‚ ubezpieczenia‚ podatki i inne opłaty publicznoprawne‚ jeżeli nie pokrywają ich sami właściciele lokali. Zalicza się do nich także opłaty za: dostawę energii elektrycznej oraz ciepłej i zimnej wody‚ gaz‚ antenę zbiorczą i windę. Raz w miesiącu płacą więc zaliczkę oraz na fundusz remontowy (jeżeli wspólnota taki ma).
Zaliczki ustala wspólnotaWielu właścicieli jest niezadowolonych, gdy zarząd ustalił bardzo wysokie zaliczki. Tymczasem jest to czynność przekraczająca zakres zwykłego zarządu. Jeżeli więc wyręcza w tym właścicieli, to łamie przepisy ustawy. ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta