Zwrot VAT, akcyza i spór o właściwość
Firmy drukarskie mogą żądać zwrotu VAT dopiero po otrzymaniu co najmniej części zapłaty. Moment wystawienia faktury nie ma tu znaczenia - orzekł NSA w wyroku z 18 kwietnia br. (FSK 1777/04).
Spółka poligraficzna wystawiła dwie faktury za swoje usługi. Mimo że nie otrzymała jeszcze zapłaty, w deklaracji podatkowej wykazała VAT do zwrotu. Korzystała bowiem ze stawki zerowej, a towary kupowała ze stawkami wyższymi.
Władze skarbowe uznały, że zażądała zwrotu zbyt wcześnie. Zmniejszyły więc jego kwotę, a od różnicy naliczyły 30-proc. sankcję finansową. Wskazywały na art. 6 ust. 8b pkt 12 starej ustawy o VAT (w brzmieniu obowiązującym w 2002 r.). Wynikało z niego, że przy usługach drukarskich obowiązek podatkowy powstaje w dniu otrzymania całości lub części zapłaty (albo 90 dnia od daty wystawienia faktury, jeśli zapłata wpłynęła później).
Spółka była innego zdania. Według niej także przy usługach poligraficznych zastosowanie powinny mieć przede wszystkim zasady ogólne wynikające z art. 6 ust. 1 i 4 ustawy o VAT. Zatem momentem, w którym można było odliczyć VAT naliczony, był dzień wystawienia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta