Czy jest podatek od przewłaszczenia
Przewłaszczenie to jeden ze sposobów zabezpieczenia wierzytelności. Na czym polega? Mówiąc najprościej, dłużnik przenosi własność rzeczy na wierzyciela, natomiast po spłacie długu staje się ponownie jej właścicielem. Jeżeli zobowiązanie nie zostanie spłacone, wierzyciel przejmuje przewłaszczoną rzecz.
Na początek przeniesienie własności...Czy przewłaszczenie jest opodatkowane VAT? Jak mówi art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, przez dostawę rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Przy przewłaszczeniu mamy do czynienia z przeniesieniem prawa własności. Ale z reguły nie następuje tu równolegle przeniesienie posiadania rzeczy. Jeżeli więc prawo do korzystania z rzeczy pozostaje przy dłużniku, należy uznać, że wierzyciel nie może nią rozporządzać jak właściciel. W związku z tym przyjmuje się, że zawarcie umowy przewłaszczenia i przeniesienie własności nie powoduje powstania obowiązku podatkowego w VAT. Nie mają co tego wątpliwości także organy podatkowe (np. pismo Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu z 19 maja 2004 r., ZP/443-142/04).
...później przekazanie rzeczyAle co w sytuacji, gdy przewłaszczona rzecz zostanie wydana...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta