Ponadnarodowa działalność gospodarcza
Od 19 maja tego roku przedsiębiorcy w Polsce będą mogli przybrać europejską, przeznaczoną do działalności transgranicznej, formę organizacji.
Ustawa z 4 marca 2005 r. o europejskim zgrupowaniu interesów gospodarczych i spółce europejskiej (Dz. U. nr 62, poz. 551; dalej: ustawa) wykonuje dwa rozporządzenia wspólnotowe: > nr 2137/85 z 25 lipca 1985 r. w sprawie europejskiego zgrupowania interesów gospodarczych (dalej: rozp. A) > nr 2157/2001 z 8 października 2001 r. w sprawie statutu spółki europejskiej (rozp. B).
Obowiązują one bezpośrednio na terenie wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej.
Rozp. B uzupełnia dyrektywa nr 2001/86/WE w kwestii zaangażowania pracowników (dyrektywa). Ustawa implementuje jej postanowienia, określając zasady i model udziału pracowników w organach spółki europejskiej (SE) z siedzibą w Polsce.
Rozporządzenie to nakłada na krajowego ustawodawcę obowiązek wydania przepisów wykonawczych zgodnych z zasadami europejskiego prawa spółek, wyrażonymi w dyrektywach. Przepisy te zajmują szczególne miejsce w strukturze źródeł prawa regulujących SE, ustępując tylko normom rozporządzenia i statutu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta