Niemiecka kontrola naruszyła polskie przepisy
Wprawdzie niemieckie służby kontrolne brały już udział w przesłuchaniach świadków w Polsce, ale po raz pierwszy uczestniczyły w przeszukaniach i zabezpieczeniu dowodów. W świetle tych wydarzeń należy zapytać, na ile takie postępowanie polskich i niemieckich służb jest dopuszczalne i w jakim zakresie polskie organa ścigania powinny udzielać pomocy prawnej niemieckim urzędom.
Można odmówićStosownie do przepisów kodeksu postępowania karnego polskie sądy i prokuratorzy udzielają pomocy prawnej na wniosek sądów i prokuratorów państw obcych. Udzielenia pomocy odmawia się, gdyby miała być sprzeczna z zasadami porządku prawnego RP lub naruszała jej suwerenność, natomiast można odmówić, jeśli wniosek dotyczy czynu, który nie jest przestępstwem według prawa polskiego. Chociaż niemieckie urzędy powołują się na europejską konwencję o pomocy prawnej w sprawach karnych z 20 kwietnia 1959 r. orazumowę podpisaną 17 lipca 2003 r. w Berlinie między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta