Pracownik wezwany, kto za to zapłaci
Lista sytuacji, w których pracodawca nie ma wyjścia i musi udzielić pracownikowi zwolnienia od pracy, jest dość długa. Przepisy na ten temat są rozrzucone w różnych aktach normatywnych. Jednak podstawowe znaczenie ma tu rozporządzenie ministra pracy z 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielenia pracownikom zwolnień od pracy (DzU nr 60 poz. 281).
Obowiązuje ogólna zasada, że pracodawca musi zwolnić pracownika od pracy, jeżeli obowiązek taki wynika z kodeksu pracy oraz przepisów wykonawczych do niego, jak też z innych przepisów, a tych jest sporo.
Część z nich zebraliśmy w tabeli. Oprócz wymienionych w niej przypadków pracodawcy muszą jeszcze pamiętać np. o chorobie, urlopie wypoczynkowym czy ciąży pracownicy.
Kiedy trzeba zapłacićNiestety dla pracodawcy sporo jest też sytuacji, kiedy pracownikowi nie tylko trzeba udzielić zwolnienia, ale jeszcze zapłacić za to zwolnienie z własnej kieszeni. Pomijamy tu szczególne okoliczności związane z urlopem wypoczynkowym czy chorobą pracownika, choć i za nie pracodawcy płacą pracownikowi.
Płacą również w razie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta