Pracownik stworzył, najbardziej skorzysta pracodawca
Tydzień temu pisaliśmy o prawach do utworu stworzonego przez pracownika. Dziś kontynuujemy temat. - Zamierzam zatrudnić na umowę o pracę osobę do działu informatycznego. Jakie przysługują wtedy prawa pracodawcy i pracownikowi, jeśli w ramach stosunku pracy stworzy on samodzielnie program komputerowy? W jaki sposób mam się zabezpieczyć, aby mieć pewność, że stworzone przez zatrudnionego informatyka dzieło będzie należało do mnie? - pyta czytelnik DOBREJ FIRMY.
Prawa pracodawcy i obowiązki pracownika przy stosunku pracy reguluje kodeks pracy. Jeżeli jednak pracownik stworzy w zakresie obowiązków pracowniczych utwór, to należy odwołać się do ustawy z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (DzU nr 80, poz. 904; dalej: uopapp). Programy komputerowe, z zastrzeżeniem rozdziału 7 uopapp, także podlegają ochronie jak utwory literackie.
WEDŁUG PRAWA AUTORSKIEGO Komu majątkowe, komu osobistePrawo autorskie ma chronić prawa twórcy i jego dzieła. Z chwilą jego powstania autorowi przysługują autorskie prawa majątkowe oraz osobiste. Te ostatnie gwarantują mu nierozerwalną więź z utworem, który stworzył. Nie może się ich zrzec ani pozbyć. ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta