Inna odmiana populizmu
Jeśli cechą charakterystyczną populizmu jest schlebianie zachciankom i kaprysom opinii publicznej, to domaganie się skrócenia kadencji Sejmu i przyspieszenia nowych wyborów parlamentarnych stanowi przykład populistycznej propagandy.
Władza w III Rzeczypospolitej zużywa się szybko, bardzo szybko. Już rząd Tadeusza Mazowieckiego, powstały na fali euforycznych nastrojów systemowego przełomu, po kilku miesiącach zetknął się ze społecznymi protestami, a po kilkunastu musiał odejść. Przetrwanie rządzącej koalicji, premiera czy ministra przez pełną kadencję, to nadal ewenement. Regułą staje się, żezwycięzcy poprzednich wyborów po następnych nie wchodzą w ogóle do Sejmu i wypadają z polityki. Polski elektorat jest wyjątkowo chimeryczny i łatwo przerzuca głosy z jednych partii na inne, nawet przeciwne. Wysokie i rosnące są wpływy ugrupowań stricte populistycznych i pozasystemowych. Społeczne zaufanie dla demokratycznych instytucji przedstawicielskich jest niskie, a najniższe dla Sejmu, niezależnie od jego aktualnego składu.
Kto następny?...Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta