Wyjazd właściciela
Przedsiębiorca musi nawiązywać kontakty z potencjalnymi klientami, badać rynki zbytu, uczestniczyć w konferencjach, podpisywać umowy. To wszystko kosztuje. Jak rozliczyć wydatki?
"Wypłacamy" sobie dietęW czasie podróży przedsiębiorcy przysługuje dieta. Oczywiście nie wypłaca jej sobie samemu i nie musi się zastanawiać nad opodatkowaniem, ale może uznać ją za koszt prowadzonej działalności. Wynika to z art. 23 ust. 1 pkt 52 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym do kosztów uzyskania przychodów nie zalicza się wartości diet z tytułu podróży służbowych prowadzących działalność gospodarczą i osób z nimi współpracujących w części przekraczającej wysokość diet przysługujących pracownikom, określoną w rozporządzeniach wydanych przez ministra pracy i polityki społecznej. Kosztem może więc być dieta do wysokości określonej w rozporządzeniach. Przypomnijmy, że wysokość diety w podróży służbowej w kraju wynosi 21 zł, natomiast za granicą uzależniona jest od państwa docelowego.
Diet nie trzeba dokumentować fakturami ani rachunkami. Powinny być natomiast wykazane w dowodzie wewnętrznym, zwanym rozliczeniem podróży służbowej.
Śniadanie prywatne, kolacja firmowaPonieważ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta