Kiedy prywatna, kiedy służbowa
Wprawdzie zagadnienie to obrosło w bogate orzecznictwo, liczne komentarze i interpretacje, ale tak naprawdę ciągle nie wiadomo, czy kierowca tira przewożący towar jest w podróży służbowej, czy też wykonuje swoje codzienne obowiązki.
Miejsce pracy akwizytora i naukowcaJak wynika z art. 77 5 § 1 kodeksu pracy, podróżą służbową jest wykonywanie przez pracownika na polecenie pracodawcy zadania służbowego poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub poza stałym miejscem pracy pracownika. O charakterze wyjazdu decyduje więc to, czy pracownik wykonuje zadanie poza swoim miejscem pracy. Powinno być ono określone w umowie. Czy pracownik biurowy i przedstawiciel handlowy mogą mieć to samo miejsce pracy? Czy jest to konkretna firma, miasto, województwo, czy też obszar całego kraju? Jak czytamy w wyjaśnieniach Ministerstwa Finansów z 15 kwietnia 2005 r.: "Strony zawierające umowę o pracę mają dużą swobodę w określaniu miejsca pracy. Może to być stały punkt w znaczeniu geograficznym bądź pewien oznaczony obszar, w którym ma nastąpić świadczenie pracy". Z kolei w piśmie Ministerstwa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta