Gniew geniusza Karpat
Jednym z zadań Departamentu Wywiadu Zagranicznego Securitate (DIE) było propagowanie kultu Nicoale Ceausescu oraz "wyciszanie" zagranicznych krytyków reżimu. Proces ten nasilił się po "wyborze" Ceausescu na urząd prezydenta republiki w marcu 1974 r. i rozciągnięciu kultu na osobę jego żony Eleny. Ta ostatnia, z chwilą mianowania jej pierwszym wicepremierem w marcu 1980 r., stała się faktycznie drugą osobą w partii i państwie. Brała czynny udział w propagowaniu kultu swego męża, zwłaszcza po roku 1985, gdy zainteresowała się tym osobiście.
"Uciszanie"Zamachy na zagranicznych krytyków Ceausescu prowadzono z gorliwością równą tej, z jaką propagowano kult jego osoby. Emil Georgescu, od stycznia 1974 r. wydawca w Radiu Wolna Europa (RWE), odniósł poważne obrażenia w wypadku samochodowym sprowokowanym przez francuskich przemytników narkotyków pracujących dla Securitate. Zbiegły na Zachód wiceminister spraw wewnętrznych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta