Pieniądze na rozwój firmy
W 2004 i pierwszym półroczu 2005 roku na giełdzie zadebiutowało blisko 50 przedsiębiorstw. Spośród nich największą grupę stanowiły spółki, które na giełdę przyszły po środki na dalszy rozwój i przed giełdowym debiutem przeprowadziły ofertę publiczną. Najmniejsza z udanych przeprowadzonych ofert (firmy Zetkama) zapewniła 11,9 mln złotych wpływów. Największa - emisja akcji należącej do skarbu państwa Grupy Lotos - ponad 1 mld złotych wpływów.
Ale nie wszystkie spółki wprowadzane na giełdę pozyskują kapitał. W przypadku oferty sprzedaży pieniądze inwestorów wpływają do dotychczasowych akcjonariuszy. Największą ofertą była prywatyzacja poprzez giełdę banku PKO BP - do budżetu wpłynęło 7,7 mld złotych. W ostatnich miesiącach skarb państwa zdecydował się także na sprzedaż WSiP, Zelmeru, Polmosu Białystok. Akcje sprzedawały też fundusze NFI (Dwory, Śrubex, InterCars), fundusze typu venture capital (Praterm, PEP, planowana oferta Opoczna), zmniejszali też swoje zaangażowanie inwestorzy strategiczni (Broker FM, TVN, Eurocash). Bardzo często emisja nowych akcji przez wchodzące na giełdę spółki połączona była ze sprzedażą części walorów przez dotychczasowych akcjonariuszy.
Kolejną funkcją rynku giełdowego jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta