Akcyza, koszty, VAT
Jeśli celem statutowym stowarzyszenia nie jest ochrona osób niepełnosprawnych, to wpłaty na PFRON nie mogą być przez nie uznane za koszt jego działalności - orzekł 23 maja br. WSA w Warszawie (III SA/Wa 395/05).
Stowarzyszenie przekazało na PFRON obowiązkową wpłatę, którą uznało za koszt prowadzenia działalności. Nie zgodziły się z tym organy podatkowe i obciążyły stowarzyszenie podatkiem dochodowym od osób prawnych. Twierdziły, że wpłata na PFRON nie jest wydatkiem przeznaczonym na realizację celów statutowych stowarzyszenia, do których należy wyłącznie ochrona praw twórców i autorów. Dlatego też, w myśl art. 15 ustawy o CIT, wpłaty na PFRON powinny być opodatkowane.
Stowarzyszenie w odwołaniu, a potem w skardze do WSA podkreślało, że wpłaty na PRFON pośrednio realizują jego cele statutowe. Bez nich organizacja w ogóle nie mogłaby istnieć, jako że do odprowadzania pieniędzy na rzecz niepełnosprawnych obliguje ją art. 21 ustawy o rehabilitacji zawodowej osób niepełnosprawnych. Jest to więc normalny koszt pracy. Wpłaty mają charakter bezzwrotny, jednostronny i przymusowy, czym zbliżają się do podatku, a ten, w myśl art. 17 ustawy o CIT, nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta