Zyski dla przewidujących
Wielu inwestorów szuka na rynkach instrumentu o niskiej cenie jednostkowej, a zarazem dużych możliwościach zarobku i ograniczonym ryzyku inwestycyjnym. Instrument ten powinien jednocześnie - mimo znaczącej dźwigni finansowej - dać się wykorzystać do zabezpieczania własnego kapitału. Takim instrumentem są opcje. Żeby go lepiej zrozumieć, warto zapoznać się z podstawowymi zasadami, które nim rządzą.
Przede wszystkim należy wiedzieć, że opcja jak sama nazwa wskazuje, daje nabywcy możliwość (opcję) nabycia danego instrumentu finansowego (akcji, indeksu, towaru) w konkretnie wyznaczonym dniu, zwanym datą wykonania lub wygaśnięcia opcji i po określonym kursie, nazywanym ceną wykonania.
Opcje dzielą się na dwa rodzaje: opcje kupna (call) oraz opcje sprzedaży (put). W przypadku opcji kupna nabywca ma prawo do nabycia instrumentu bazowego, czyli aktywa, na który opcja jest wystawiana w określonym terminie po wyznaczonej cenie. Z kolei opcja sprzedaży daje kupującemu prawo do sprzedaży bazowego instrumentu na precyzyjnie określonych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta