Podatki w spadku
Na początek trochę teorii. Zgodnie z art. 97 § 1 ordynacji podatkowej spadkobiercy podatnika przejmują przewidziane w przepisach prawa podatkowego majątkowe obowiązki i prawa spadkodawcy. Prawo majątkowe to np. prawo do zwrotu nadpłaty. A obowiązek? To przykładowo konieczność zapłaty zaległego podatku.
Na spadkobiercę przechodzą również uprawnienia o charakterze niemajątkowym związane z prowadzoną działalnością, ale tylko pod warunkiem dalszego jej prowadzenia. Może to być przykładowo prawo do złożenia korekty deklaracji.
Przy ustalaniu kręgu spadkobierców i zakresu ich odpowiedzialności musimy brać pod uwagę przepisy kodeksu cywilnego o przyjęciu i odrzuceniu spadku oraz o odpowiedzialności za długi spadkowe (art. 98 § 1 ordynacji podatkowej).
Zacznijmy od tego, że spadkobierca może spadek odrzucić. W ten sposób uwalnia się od odpowiedzialności za zobowiązania podatkowe spadkodawcy. Dlatego warto przed podjęciem decyzji o przyjęciu spadku wystąpić do urzędu skarbowego o zaświadczenie o wysokości zobowiązań podatkowych zmarłego przedsiębiorcy....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta