Złoto dla Tutenchamona
Dzisiejszy Sudan, a także południowy Egipt w starożytności nazywano Nubią. Staroegipskie słowo "nub" oznaczało złoto; Nubia była krainą złota, Egipcjanie podbili ją dla tego kruszcu. Ale przecież nie cała Nubia była złotonośna. W jej obrębie faraonowie wyróżniali krainę Kari. Inskrypcja z czasów faraona Amenhotepa III (1405 - 1367 p.n.e.) stwierdza wyraźnie: "Jego wysokość przywiózł złoto z kraju Kari". Ale gdzie, konkretnie, znajdował się ten kraj? Tego naukowcy dotychczas nie wiedzieli.
Zaginione miastoMijały stulecia. Egipcjanie porzucili Nubię, która stała się królestwem chrześcijańskim, ale złoto wciąż było tam wydobywane. Al-Makrizi (1364 - 1442), egipski dziejopis, podaje, że Szenkir było także biskupstwem, oczkiem w głowie królów nubijskich, już w VII wieku otoczyli je łańcuchem warowni, aby strzec "skarbca" przed plemionami koczowniczymi.
Al-Makrizi wiedział, gdzie leży Szenkir, lecz archeolodzy, nawet znając jego tekst, tego nie wiedzieli: "Przebywszy rejon, gdzie jest dużo wysp, Nil skręca na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta