Uszlachetnianie i handel samochodami
Na początku tego roku firma otrzymała zamówienie z RPA na naprawę (uszlachetnienie maszyny produkcyjnej), kupionej przez firmę z RPA od kontrahenta z Wielkiej Brytanii i bezpośrednio stamtąd dostarczonej do Polski. Po wykonaniu usługi (części zamienne kupowała firma polska) maszyna zostanie wysłana do RPA transportem morskim. Czy można zastosować do takiej transakcji zerową stawkę VAT?
Do 31 maja 2005 r. nie było podstawy do przyjęcia w takiej sytuacji zerowej stawki VAT. Art. 83 ust. 7 pkt 1 ustawy o VAT przyznawał tę preferencję jedynie wtedy, gdy towar sprowadzono z terytorium państwa trzeciego. Ustawa definiowała bowiem uszlachetnianie, podlegające tej preferencyjnej stawce, jako usługi świadczone przez podatnika, który w tym celu sprowadził do kraju towary spoza UE. Nie dotyczyło to więc sytuacji, kiedy przejechał on z innego kraju UE. Była to ewidentna luka prawna, którą usunięto w nowelizacji ustawy o VAT, obowiązującej od 1 czerwca 2005 r. Obecnie stawka zerowa dotyczy również usług wykonanych na towarach nabytych lub sprowadzonych do uszlachetnienia z terytorium Wspólnoty (art. 83 ust. 9 pkt 1).
Z pytania wynika jednak, że przerób został wykonany kilka miesięcy temu i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta