Bez uszczerbku dla kieszeni pracodawcy
Można jednak ustalić pewne cechy wspólne dla wszystkich świadczeń o tym charakterze: > polegają one na zwolnieniu pracownika, na jego wniosek lub za jego zgodą, z obowiązku świadczenia pracy na rzecz pracodawcy przez ściśle określony czas, >w tym okresie pracownikowi nie przysługuje od swojego pracodawcy wynagrodzenie za pracę, pracownik może natomiast otrzymać z innych źródeł pewne świadczenia pieniężne (zasiłek macierzyński lub wychowawczy, różne stypendia, ryczałt przysługujący posłom i senatorom itp.).
Są dwie grupy takich urlopów: regulowane przepisami kodeksu pracy oraz określone w innych ustawach i przepisach niższej rangi.
KODEKSOWE, ALE BEZPŁATNEPodstawowe regulacje prawne dotyczące omawianych urlopów bezpłatnych i zwolnień ze świadczenia pracy, zawarte są w następujących artykułach kodeksu pracy: > art. 174 - urlopy bezpłatne udzielane na pisemny wniosek pracownika, > art. 174 1 - urlopy bezpłatne udzielane przez pracodawcę, za pisemną zgodą pracownika, w celu wykonywania pracy u innego pracodawcy, > art. 180 - 184 - urlopy macierzyńskie i urlopy udzielane na warunkach urlopu macierzyńskiego,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta