Porządek obrad: ważna jest treść
Nieprawidłowe zawiadomienie o zgromadzeniu wspólników powoduje nieważność podejmowanych uchwał. Dlatego tak ważny jest art. 238 kodeksu spółek handlowych (wszystkie podawane przepisy odnoszą się do k.s.h.), bo formułuje zasady dotyczące: sposobu i terminu zawiadamiania o zgromadzeniu, oznaczenia dnia, godziny i miejsca, szczegółowego porządku obrad. A jeśli ma być zmieniana umowa spółki, należy też podać istotne elementy proponowanych zmian; przepisy k.s.h. w stosunku do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością nie wymagają - jak w spółce akcyjnej - wskazania dotychczasowych jego postanowień oraz projektowanych. W razie znacznych zmian w ogłoszeniu można podać ujednoliconą wersję umowy spółki z wyliczeniem nowych lub zmienionych postanowień.
Zgodnie z art. 239 i 240 w sprawach nieobjętych porządkiem obrad uchwał, co do zasady, powziąć nie można, podobnie jak wtedy, gdy zgromadzenie wspólników nie jest formalnie zwołane. Możliwe jest to tylko wówczas, gdy cały kapitał zakładowy jest reprezentowany, a nikt z obecnych nie zgłosi sprzeciwu dotyczącego odbycia zgromadzenia lub wniesienia poszczególnych spraw do porządku obrad. Należy jednak pamiętać, że wniosek o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta