Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wyciskanie drobnych akcjonariuszy

20 czerwca 2005 | Prawo | MM
źródło: Nieznane

Przymusowy wykup akcji musi być dostosowany do standardów unijnych Wyciskanie drobnych akcjonariuszy Nie ulega wątpliwości, że poważnym mankamentem squeeze-out w polskim wydaniu są znikome możliwości obrony interesów akcjonariuszy mniejszościowych Maria Młotkowska, referent prawny w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich

Nie należy krytykować samej instytucji prawa przymusowego wykupu akcji i dążyć do jej eliminacji z porządku prawnego, ponieważ jej istnienie jest z ekonomicznego punktu widzenia w pełni uzasadnione.

W najbliższy wtorek Trybunał Konstytucyjny zbada zgodność z konstytucją art. 418 kodeksu spółek handlowych (dalej: k.s.h.). Wnioski w tej sprawie zgłosili już ponad dwa lata temu Sąd Rejonowy w Tarnowie, Sąd Okręgowy w Poznaniu oraz rzecznik praw obywatelskich.

Wspomniany przepis wprowadził do polskiego prawa spółek instytucję przymusowego wykupu akcji zwaną popularnie squeeze-out. Od początku regulacja ta budziła liczne kontrowersje i prowokowała dyskusje o jej legalności i konstytucyjności.

W pierwotnym kształcie art. 418 k.s.h. przewidywał, że walne zgromadzenie może powziąć uchwałę o przymusowym wykupie akcji akcjonariuszy reprezentujących mniej niż 5 proc. kapitału zakładowego przez nie więcej niż pięciu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3563

Spis treści
Zamów abonament