Firma jak Sherlock Holmes
Zgodnie z kodeksem postępowania karnego (k.p.k.) każdy ma społeczny obowiązek powiadomienia organów ścigania o popełnieniu przestępstwa ściganego z urzędu. Jego zignorowanie w zasadzie nie jest karalne.
Jedynie przy zatajeniu informacji o najcięższych przestępstwach (zabójstwo, szpiegostwo, spowodowanie katastrofy budowlanej itp.) trzeba się liczyć z odpowiedzialnością.
Co to takiegoAby czyn karalny zgłosić, warto wiedzieć, co nim jest. Nie wystarczy bowiem osobiste przekonanie, że dzieje się krzywda. Potrzebny jest jeszcze przepis ustawy. Dlatego najpierw trzeba wiedzieć, gdzie szukać czynów zabronionych pod groźbą kary.
Aktem prawnym o podstawowym znaczeniu jest tu oczywiście kodeks karny (DzU z 1997 r. nr 128, poz. 840 ze zm.) i kodeks wykroczeń (DzU z 1971 r. nr 12, poz. 114 ze zm.). Nie są to jedyne akty normatywne, w których polski ustawodawca opisuje czyny karalne. Często czyni to w ustawach szczególnych (patrz ramka).
Kiedy przestępstwo, kiedy wykroczeniePodstawowe znaczenie ma podział na przestępstwa i wykroczenia. Po...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta