Sąd ma rachunek depozytowy
Czy wolą ustawodawcy było, aby wszyscy ponosili koszty nieroztropnych decyzji podmiotów zobowiązanych do wyboru rachunku bankowego, na którym "należy umieścić złożone do depozytu sumy" w związku z postępowaniem zabezpieczającym?
Znowelizowany 2 lipca 2004 r. kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. nr 172, poz. 1804), obowiązujący od 5 lutego 2005 r., zmienił postępowanie zabezpieczające, żeby: > zapewnić natychmiastową ochronę prawną, by postępowanie cywilne mogło osiągnąć swój cel. Cóż bowiem po wygranej, gdy w trakcie procesu pozwany wyzbywa się istotnych składników swojego majątku, > służyło ono wszystkim podmiotom, jeśli zachodzi potrzeba zabezpieczenia ich praw (uczestnikom procesu, postępowania nieprocesowego, a nie tylko powodowi lub wnioskodawcy), > w wyjątkowych sytuacjach, chociaż nie tak znów rzadkich, umożliwić zaspokojenie roszczeń, co należy uznać za bardzo ciekawe rozwiązanie ("wyrok z uznania" z art. 753 1 § 2 k.p.c.; wszystkie przepisy odnoszą się do k.p.c.).
Jak więc widać, sposób uregulowania postępowania zabezpieczającego potencjalnie dotyka setek tysięcy podmiotów uczestniczących w sprawach cywilnych.
Zamysł był świetny...Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta